Bize Ulaşın: 0266 257 11 99

GENLEŞTİRİLMİŞ TARIM PERLİTİ

  • Anasayfa
  • GENLEŞTİRİLMİŞ TARIM PERLİTİ
  • GENLEŞTİRİLMİŞ TARIM PERLİTİ

GENLEŞTİRİLMİŞ TARIM PERLİTİ

Volkanik orijinli, içinde gözle görülemeyecek kadar ince yüzlerce hava kesesi taşıyan, süngerimsi yapıya sahip olan bir maddedir. Hafiftir. Bitki yetiştirme topraklarında karışım ile birlikte kullanıldığı zaman, bitkiye uygulanan besin maddelerini bünyesinde tutarak bitki için kullanıma hazır halde bekletir. Perlit saf halde hiçbir besin maddesi barındırmaz. Perlit kimyasal olarak nötrdür ve steril bir malzemedir. Özellikle iri perlitin drenaj ve havalanması çok iyidir. Uzun yıllar tekrar tekrar kullanılabilir. Saf olarak veya torf ve diğer harç karışım malzemeleri ile birlikte çimlendirmede ve özellikle çelik köklendirmede başarıyla kullanılır.

ÖZETLE:

1. Perlit % 90'ın üzerindeki toplam gözenekliliği ve %60 dolayındaki havalanma gözenekliliği ile toprağın havalanmasını sağlar, drenajını düzenler. Yani çimlendirmenin yanısıra geçirgen toprak isteyen tüm bitkilerinizde toprağa karıştırarak kullanabilirsiniz. Perlit karıştırılarak hazırlanan toprakta bitkileri fazla sulama riskiniz en aza iner.Kökler çürümez bitki sağlıklı olur. Hani demiştik ya ev bitkilerinin %90'ı fazla sulamadan ölür diye,işte perlit bunun olmasını engeller.

2. Perlit infiltrasyonu arttırır, buharlaşmayı azaltır. Sulamada ekonomi sağlar. Yani bitkinin toprağı sürekli nemli kalır. Neredeyse tüm bitkiler ıslak toprak değil ama nemli toprak isterler, işte perlit bunu sağlar. Suyu kendi bünyesinde tutar, köklerin ihtiyacı oldukça suyu bitkiye verir.

3. İnorgonik olmasından dolayı yabancı ot tohumu ve hastalık taşımaz. Bu da steril malzeme kullanmak gerekir diye bitki yetiştirme bölümlerinde okuduğunuz yere tekabül eder. Perlite ekilen tohumlar, küflenmez, mantarlanmaz çünkü perlit organik değildir.

4. Çözünebilir iyonların yok denecek kadar az olması nedeniyle tuzluluk ve alkalilik yönünden herhangi bir sorun yaratmaz. 

5. Nötr (pH=6,5-7,5) oluşu ve düşük kimyasal tanponluğu ile ortam pH'ını kolayca düzenler. 

6. Isı İletkenliği düşük olduğundan, bitkinin günlük sıcaklık değişimlerinden zarar görmesini en aza indirger. Bu da yaz kış bitkinin köklerini korur, kökler çok soğuklarda donmaz,çok sıcaklarda yanmaz kurumaz.

7. Topraksız tarımda; sterilizasyondan sonra yapısının bozulmaması, üst üste 6 yıl kullanım şansı getirir. Erken ürün almayı sağlar. Daha ne isteyelim.

8. Fide köklerinde zedelenme ve kayıpları önler. Sağlıklı bitki en güzel meyveyi verir.

9. Bu en keyifli bölüm. Dünyanın en büyük Perlit yatakları ülkemizdedir, dünya rezervlerinin %50 sinden fazlasını yine Türkiye elinde bulundurmaktadır. Topraksız tarıma elverişli olan maden aynı zamanda içine karıştığı ot yetişmeyen toprağı da ekilebilir toprak haline çeviriverir. Su sıkıntısının yaşandığı ülkemizde sulama giderinizi de %50 hafifletir. 

Çimlendirmede uygulama:

Perlit sebze ve çiçek tohumlarının çimlendirilmesi için çok elverişli bir ortamdır.

Bu amaçla hazırlanan saksı veya kasalara nemlendirilmiş Perlit doldurulur. Daha sonra iyice ıslatılır. 
Bu ortama tohumlar alışıla gelenden biraz daha derine ekilir. 

Tohum ekim yerlerinde fideler ilk yaprakları tam açılıp yere paralel bir görünüm alıncaya kadar tutulur. Bu dönemde tohum kendi bünyesindeki besini kullandığından dışarıdan bir besin maddesi ilavesine gerek yoktur. 
Fideler bu görünümünde iken şaşırtılmasına özen gösterilir. Zira bu dönemden sonra kazık olan kökte saçaklanmalar başlar. Şaşırtmada gecikme dikim sırasında kök kaybına neden olur. 

Sökülen fideler genellikle plastik torbalara şaşırtılır. Plastik torbalar 1:1 oranında Perlit-Torf karışımından hazırlanan bir harçla doldurulabildiği gibi, yalnızca perlit ile de doldurulabilir. Saf perlitli torbalardaki fidelerin ise, besin eriyiği ile sulanması koşulu vardır.

Bu uygulama genellikle sera üretimine yönelik fide yetiştirmek için önerilmektedir. Perlit'in çimenlendirme ortamı olarak en büyük üstünlüğü fidelerin şaşırtma sırasında hiç zedelenmeden çıkartılması ile kök kaybının olmamasından kaynaklanır.

Steril olması ve özelliğini koruması ile yıllarca kullanımı mümkündür.